Enerji Kimlik Belgesi Alırken Dolandırılmayın!

Enerji Kimlik Belgesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Enerji Kimlik Belgesi hizmeti alırken en çok dikkat edilmesi gereken husus bu belgeyi hazırlayacak olan firmanın yetkili olup olmadığıdır.

Eğer ruhsat aşamasında veya iskan aşamasında olan yani inşaat halinde veya inşaatına henüz başlanmamış bir bina için enerji kimlik belgesi hizmeti alıyorsanız yetki konusunda çok tereddüt etmeniz gerekmiyor. Çünkü "yeni bina" olarak isimlendirilen bu binalara enerji kimlik belgesi hazırlamak için yetkilendirilmiş on binlerce firma bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesinin üzerindeki belge kodu numarası ile internetten belgenizi sorgulatabilirsiniz.

Eğer Binanız 2011'den Önce Yapılmışsa Dikkat!!

Binanız 2011'den önce yapılmış bir bina ise bu binalar "eski bina" veya "mevcut bina" olarak isimlendirilir ve asıl tehlike burada başlamaktadır. Eski binalara enerji kimlik belgesi hazırlamaya yetkili firma sayısı Türkiye'de sadece 40 tane firmadır. Bu firmalar Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilir ve ünvanları EVD firmasıdır (EVD: Enerji Verimliliği Danışmanlık).

Yeni binalara yetkili olmasına rağmen eski binalara enerji kimlik belgesi hazırlayan bir çok firma tespit edilmiş ve haklarında cezai işlem yapılmıştır. Bu firmaların hazırladığı belgeler geçersizdir. Eğer eski binanız/mevcut binanız için enerji kimlik belgesi hizmeti alacaksanız muhakkak firmanın yetkili olup olmadığını ve yetki sertifikasını sorgulayın. Google'a "Yetkili EVD Firmaları" yazarsanız bakanlığın internet sayfasında bu firmaların isimlerini, web sitelerini ve iletişim bilgilerini bulabilirsiniz. Bu firmalar dışında aldığınız fiyat tekliflerine -her ne kadar düşük fiyat olsa da- itibar etmeyiniz. Çünkü bu firmaların dışında hazırlanan belgelerin hiç bir hükmü yoktur.

Eğer bu bilgiyi edinmeden önce binanıza enerji kimlik belgesi yaptırdıysanız hemen belgenizi alın ve kontrol edin. Enerji kimlik belgesinin en altında bu belgeyi hazırlayan firmanın adı yazmaktadır. Bu firma yetkili EVD firmaları arasındaysa herşey yolunda demektir. Yetkili firmalar arasında bu firmanın adı yoksa aldığınız belge geçersizdir.

Mesela EKB Mühendislik, sadece yeni binalara enerji kimlik belgesi hazırlamaya yetkili firmamızdır. Eski binalara/mevcut binalara enerji kimlik belgesi hazırlamaya yetkili firmamız Aktüel Enerji A.Ş'dir

#video #enerjikimlikbelgesi #ekb #ekbmühendislik #ekbnedir #enerjikimlikbelgesinedir

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

EKB Mühendislik 

Kartaltepe Mh. Geçit Sk. No:3/A Sefaköy/İSTANBUL    -     0212 426 54 02     -    info@ekbmuhendislik.com